Ana Sayfa
Erol Çelik
Kitaplar
Kısa Filmler
Öyküler
Senaryolar
Yazılar
Klipler
Videolar
Haberler
İletişim
Copyright ® 2010-2011 erolcelik.net
:

.
.

.
Arka kapak yazısı
Satranç Ve Şövalye
Wikipedia

.

.

.
İçindekiler

.

.


Sabahın ilk ışıklarında, sıcak yatağından uyuşuk bir şekilde
kurtulmaya çabalarken, kulağına O akşam
öldürüleceğin fısıldansa…
Günün nasıl geçerdi?


Ya da; ana yola o kadar süratli girdiğinde;
takla atacağını önceden izleyebilseydin…
Yine de gaza o kadar basar mıydın?


"Tetiğe basmadan önce sırıtıyordu;
Ne de olsa, kaderini bir başkası çizmişti."
                                         -son bölüm-


Yazarımız; ikinci kitabında da gündelik hayatın
karmaşasında unuttuğumuz ancak bir kalp atımı kadar
yakın ve ani olan salt bir gerçeği, on değişik öykü ile
mercek altına alıyor…


Korkmayın…
Nede olsa, her canlı bir gün ölümü tadacaktır.


(Heyula'nın yazarından)

Yazar : EROL ÇELIK
Genel Yayin Yönetmeni: Ahmet Izci
Editör: Sezen Yegin
Kapak: Hatun Özge Ünal
1.Baski : Mart 2009 
AVRUPA YAKASI YAYINLARI

10 Gerilim öyküsüUyan Artık:…..…………….....9

Beyaz Adamlar:……….…...…17

Son Bölüm:...……………...….101

Trafik:………………………....…128

Neş'et-i Sâniyye Teknesi:...168

Sıfır:……………………..….….188

Konuşun Benimle:……….....212

T:………………………..……....221

Kireç Kokusu:…………....…..238

Kıyamet:…..……………...….329

Satranç Ve Sövalye ismini veren siir.
(Kitabin girisinde bu siir yayinlanmistir.)

SATRANÇ VE SÖVALYE

Basinda migferi sövalye selam veriyor
Siyah asfaltta kesik çizgiler
Yolcu sövalye
Yorgun sövalye
Düsünceleri kilicinin ucundaki piriltida
At bezgin agirligin altinda

Migfer hapsetmis düsünceleri kafasina
Gözler parmakliklarin arkasinda
Coskuyla dogruluyor gece
Sövalye üzgün
Sövalye bitkin
Siyah yol upuzun kurak
Beyaz kesik çizgiler bitmez
Sövalye günesin kaç kez battigini hatirlamiyor

Bu oyun yanlis
Satrançta at düz gitmez
Vakit azaliyor
Kiliçtaki pirilti günesle beraber yok oluyor
Düsünceler eriyor anilarin üstüne
Migfer karanliklasiyor
Ölüm kokuyor asfalt
Kan kokuyor
Umutsuz kan

At yorgun
Vezir emrediyor at ölüyor
Yolun sonu geliyor
Sövalye oyunu kaybediyor

Bu oyun yanlis

KİRMAN ÇELİK VE ÜLFİYE ÇELİK
(Anne ve Babama)


.
.

satranç ve sövalye tanitim from erol çelik on Vimeo.

SATRANÇ VE SÖVALYE
13 MAYIS GECE GÜNDÜZ PROGRAMI

KITAPTA YER ALAN ÖYKÜLERIN TANITIMLARI
    
BEYAZ ADAMLAR
Uyusturucuya yeni baslayan Cem, bir süre sonra içtigi tozun kendisine cesaret verdigini anlar. Çünkü evinin karanlik köselerinde gördügü gölgelerden artik korkmuyordur. Hatta onlara kafa tutmaya baslar. Gelsenize, gelinde beni korkutun! Tozun etkisi geçtiginde korkulari tekrar gün yüzüne çiktigi için, daha fazla uyusturucuya ihtiyaç duyar ve buda halüsinasyonlarini arttirir. Artik gördügü beyaz adamlar, onunla konusmaya baslamistir. Daha fazla toz, daha fazla cesaret. Ama isler daha kötüye gitmeye baslar.
Ta ki!!! Burayi açiklarsam bu uzun hikayeyi mahvederim. Okudugunuzda bana tesekkür edersiniz.
Öykü söyle basliyor. "Siz korku nedir bilir misiniz?"
SON BÖLÜM
Bu öykü gerçekten rahatsiz edicidir. Öyküyü okurken bir ara okumaktan vazgeçmek isteyebilirsiniz. Feci kizabilir ve rahatsiz olabilirsiniz. Yinede devam edip, öykünün sonunda ayaga kalkip alkislayabilirsiniz. Biraz iddali oldu ama karanlik yönüne gömülürseniz, tepkinizin ne olacagi belli olmaz.
     Öykü söyle bitiyor; tetige basmadan önce siritiyordu. Nede olsa kaderini bir baskasi çizmisti.
     Öykü, altinci romanini yazan bir yazarin son bölümünü yazarken yasadiklarini anlatiyor. Öylesine feci bir sahne yazmalidir ki, kaderini yazdigi kahramaninin hayatini karartmalidir. Yazarlar için bu çok kolaydir. Nede olsa baskasinin kaderini çizmek, birkaç tusa basmak kadar kolaydir.

UYAN ARTIK
Bir kadin çocugu için her seyi yapar. Öyküde bu vurgulanmis ama çok farkli bir açidan. Dogum masasinda bebeginin hayatini kurtaran bir kadinin, annesinin hayatini kurtaran daha dogmamis bir bebegin öyküsünü okurken, sizde içinizden UYAN ARTIK diye bagiracaksinizTRAFIK
Modern sehir efsanesi. Çok kisa bir trafikte yasanan ask, özlem ve siddet üçlemesi. Biri digerini kaybettigi ve çok özledigi abisine benzetir, sirf bu yüzden onun hakkinda düsünür. Digeri eski sevgilisine benzettigi için, yan araçtaki kizla ilgilenir. Her sey trafigin bittigi noktaya kadar akillarda çözülür. Yan arabadaki kiz eski sevgili olamaz, yan arabadaki genç, kaybedilen abi olamaz. Ama kaderle dalga geçilmez. Eger onlari ayni noktada bulusturan kaderse, bir oyun oynamalidirNES'ET-I SÂNIYYE TEKNESI
Muhtesem bir ask öyküsü. Neset-i Sanniye Teknesi tekrar vücuda gelmek anlamindadir ve özledigi karisina tekrar kavusabilmek için ona ebrular yapan bir delinin öyküsünü anlatir. Deli belki biraz sert kaçar ama resimleri yaptigi ebru teknesini, ölen karisiyla çikacaklari yolculugun teknesi zanneden bir adama, fazla akilli demek dogru olmaz.
Yaptigi her resmi karisina begendirmek için onun mezarina götürür. Sonunda ona resimleri begendirdiginde artik yolculuga hazirdirlar. Bunun için ikisinin de sigacagi bir ebru teknesine ihtiyaçlari olacaktir.
Bence sonu muhtesem bitmis bir öykü.
SIFIR
Büyük sehir, alisildik, bilindik karmasasiyla insanlari bogarken, hiç beklenmeyen bir an insanin karsisina korkunç bir sey çikarabilir. Iste o zaman insan baska bir sehir hastaligi olan, korku hastaligina kapilir.
Küçük çocuguyla bir restorana giren babanin, siparisleri alip arabasinin bulundugu parka döndügünde, karsilasacagi manzara da, korku hastaligina kapilmasina yeter. Arabasinin önünde bir kedi oturuyordur ve yan arabadaki bir adam o kedinin plakayi yaladigini söyler. Ve ekler, kediler lanet hayvanlardir, ne olur eve gidene kadar dikkatli ol. Bosuna yalamamisti o lanet hayvan arabanin plakasini.
Baba duyduklariyla mantiginin savasi arasinda kalir ve zaten zayif olan bünyesinin korkuya yenik düsmesini seyreder. Gerçekten lanet pesini birakmaz.
KONUSUN BENIMLE
Kisa, tek kisilik ve herkesi ilgilendiren öykünün sonu yine çarpici biter. Konusun benimle, dertlesin ki, burada canim sikilmasin, anlatin ki, daha fazla istirap çekmeyeyim.
"T"
"T" aslinda bir sekil. Bir uzun menzilli suikast silahinin, dürbününden bakildiginda görünen ölçüm çizgisi. Öykü sadece dürbünden görünen görüntüleri anlatiyor. Degisik bir deneme ve basarili bir kurgu. Özellikle siyahlar giyinmis bir adamin korumalarinin öldürüldügü sahne muhtesem. Öykünün sonu mizahi biter. Bu durum pek tarzim degil ama öyküyü okuduktan sonra baska türlü bitirilseydin, bu tadi birakmazdi derdiniz.
KIYAMET
Iste bir roman taslagi. ilerde bu öykünün romanini yazmayi düsünüyorum. Bir gökdelende çalisan sehir kölelerinin, yagan bir yagmurla, o çelik magaraya hapsolusunun anlatildigi enfes bir öykü. Öylesine bir yagmur yagar ki, o yagmurdan bir damlasini yiyen bile delirir. Islanmayanlar ve bunu fark edenler, delirmekten kurtulurlar ve yasama mücadelesi vermek için delirenlerle savas haline girerler
KIREÇ KOKUSU
Iste en iddiali ve en uzun öykülerimden biri. Biraz Amerikan öykülerini çagristiran bir baslangici var ama sonrasi tamamen Türk motifleriyle islenmistir.
Iki çocuguyla bir dag evine yerlesmeye giden çift, çok geçmeden o evden ayrilmak zorunda kalir. Öyküyü böyle anlatsam herkesin yüzü bir burusur. Bütün Amerikali yazarlarin tarzi gibi olmus zannedilir ama öyle degildir isin asli. Tatillerinin ikinci gününde kabus baslar.
Özetle. Tatili geçirecekleri dag evinin garajindan kokular gelmeye baslayinca, adam garaji incelemeye gider ve bir süre sonra temizlik malzemelerinin bulundugu depoda bir ceset bulur. Korkan adam iki oglunu ve karisini ürkütmek istemez, birkaç gündür orada oldugu anlasilan cesedi gece ormana gömer. Gömmeden öncede kokusu yayilmasin diye kirece bular. Çok geçmede karisi birkaç gece sonra ormanda kosan beyaz bir adam görür. Sanki üzerinden un gibi bir sey dökülüyordur. Adam gece mezara gider ve mezarin bos oldugunu görür. Demek adam ölmemistir.
Ertesi sabah kapilari çalinir ve yasli bir adam oglunun kayboldugunu söyleyerek onu görüp görmediklerini sorar. Adam korkar. Ertesi sabah Istanbul'a geri dönerler. Tam her sey normale dönecegi sirada kabus tekrar kendini gösterir. Adam ise giderken kirece bulanmis adami evlerinin yakindaki bir parkta otururken görür. Korkar ama hayal gördügünü düsünerek aldirmaz. Aksamüstü büyük oglu onu telefonla arayinca dünyasi allak bullak olur.
Eve geldiginde iki oglu da kaçirilmistir.
Daha fazla öyküyü anlatmayacagim ama bundan sonra bir babanin dramini okuyacaginiz öyküde, inanilmaz bir mistik öge var.
Tavsiye ederim.

SES TV'DE YAYINLANAN NOKTALI VIRGÜL PROGRAMI.
FATIH ALTINSOY ILE YAPTIGIMIZ RÖPORTAJ.

RÖPORTAJI BURADAN IZLEYEBILIRSINIZ.

         

           

.
.
Kısa Filmler
Kitaplar
İletişim
Haberler
Videolar
Klipler
Yazılar
Senaryolar
Öyküler
.